Lajme

Vazhdon fushata zgjedhore e Serbisë në Kosovë: Daçiqi sot viziton “trashëgiminë kulturore serbe”


Publikuar më:


Ivica-Dacic-interview

Zëvendëskryeministri i Serbisë, njëherësh ministër i Jashtëm, Ivica Daçiç, sot do të qëndrojë në Kosovë për të vizituar, siç thuhet në një njoftim të ministrisë së Jashtme serbe, “trashëgiminë kulturore serbe në Kosovë e Metohi që gjenden nën mbrojtjen e UNESCO-s”.

“Daçiç do të vizitojë zonat e trashëgimisë kulturore në territorin e Kosovës dhe Metohisë të cilat janë të regjistruara në Listën e trashëgimisë kulturore të UNESCO-s – patrikanën e Pejës, kishën e Levishës [në Prizren] dhe manastirin e Graçanicës”, thuhet në njoftimin e MPJ-së së Serbisë.

Ndërkaq, theksohet se vizitën e tij në Kosovë, Daçiç do ta shfrytëzojë edhe për të biseduar me klerikët serbë, ku besohet se edhe do të përçojë mesazhe politike në prag të zgjedhjeve parlamentare në Serbi.

Comments
To Top