Lajme

Turqia bllokon qasjen në WikiLeaks, pas publikimit të 300 mijë emailave të partisë së presidentit Erdogan


Publikuar më:


Turqia ka bllokuar qasjen në WikiLeaks për qytetarët e vet, pasi janë publikuar rreth 300.000 e-maile sekrete të partisë së presidentit Erdogan, AKP.

Bordi i Telekomunikacionit dhe mbikëqyrjes së internetit në Turqi, ka bërë të ditur se ka ndërmarrë “masa administrative” kundër kësaj ueb-faqe, duke ua bllokuar kështu qytetarëve të vet qasjen në këtë faqe, transmeton Telegrafi.

Në anën tjetër, WikiLeaks ka bërë të ditur se në mesin e 300.000 e-maileve, më i “freskëti” ishte ai i datës 6 korrik, një javë para tentimit të dështuar të grusht shtetit ushtarak.

E-mailet e publikuara të partisë së presidentit turk, përmbajnë numra të telefonave të deputetëve të AKP-së, si dhe të dhëna tjera personale.

Comments
To Top