Lajme

Temperaturat në Finlandë -42, ka viktima në Poloni e Ukrainë


Publikuar më:


Në veri të Suedisë temperatura më e ulët ka shkuar në  -41, shkruan b92, transmeton lajmi.net.

Vetëm gjatë 24 orëve të fundit në Poloni nga temperaturat e ulëta tre persona kanë vdekur ndërkaq 46 persona kanë vdekur që nga nëntori, sipas Qendrës për Siguri në qeverinë polake.

Në verilindje të Gjermanisë, stuhia e dimrit shkaktoi përmbytjet më të mëdha në dekadën e fundit. Qytetet përgjatë bregdetit të Detit Baltik në afërsi të kufirit me Poloninë, u përmbytën dhe dëmi është i madh.

Ka pasur edhe të dhëna  kur bëhet fjalë për nivelin e detit, në portin e nivelit Wismar i cili është gati dy metra mbi normale.

Zyrtarët ukrainas kanë deklaruar se katër njerëz kanë vdekur nga të ftohtit në rajonin Lviv pranë kufirit me Poloninë, raporton AP.

Dimri ka shkaktuar probleme të mëdha në Bullgari, Rumani, Shqipëri, por edhe në Shtetet e Bashkuara./Lajmi.net/

.

Comments
To Top