Lajme

Shqiptarët ndëshkuan BDI-në dhe PDSH-në


Publikuar më:


Ahmeti-Thaci

Ne po ua sjellim rezultatet e dy subjekteve politike shqiptare në Maqedoni në vitin 2013 dhe rezultatet nga zgjedhjet që janë mbajtur dje. BDI në vitin 2013 ka marrë 153. 577 vota, ndërsa, dje ka marrë  86.812 vota, që i bie 66.765 më pak se sa para tri viteve.

Kurse, PDSH në vitin 2013 ka marrë 66.392 vota, ndërsa, dje ka marrë 31.017 vota, që i bie 35.375 vota më pak se sa para tri viteve.

Ndryshe, fituese e zgjedhjeve të djeshme ka dal VMRO-DPMNE  me 452.709 vota ose 27. 879 vota më pak se sa para tri viteve.

Megjithatë, lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski është shprehur i befasuar me votat që ka marrë nga shqiptarët e Maqedonisë. /kp

.

Comments
To Top