Lajme

SHBA ngre bazë ushtarake në Niger


Publikuar më:


9a113be9-6d87-4873-a5d3-105f88eb273d-w987-r1-s_1475256483-2192030

Ushtria e Shteteve të Bashkuara tha se do të ndërtojë një bazë të përkohshme për dronë të mbikëqyrjes në Niger, për të ndihmuar këtë vend të Afrikës Perëndimore që të luftojë grupet militante dhe të mbrojë kufijtë.
Projekti do të kushtojë 100 milionë dollarë.

Një zëdhënës i Komandës Afrikane të SHBA-së konfirmoi të premten se baza do të ndërtohet në qytetin Agadez, me kërkesë të Qeverisë së Nigerit.

Ky vend ka bërë përpjekje të parandalojë pushtimet nga militantët e grupit islamik Boko Haram.

Në të njëjtën kohë, Nigeri lufton edhe grupet e lidhura me Al Kaidën në zonat në veri, të cilat kufizohen me Libinë, Çadin, Algjerinë dhe Malin.

The post SHBA ngre bazë ushtarake në Niger appeared first on GazetaBlic.

Comments
To Top