Lajme

Presidenca e Shqipërisë nuk dëshiron ta dekorojë Fadil Hoxhën (Video)


Publikuar më:


fadil-hoxha-e1460919587227-780x439

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, nuk do ta dekorojë ish-drejtuesin komunist në Kosovë, Fadil Hoxhën.

Kërkesa për dekorimin e Hoxhës fillimisht erdhi nga shoqata e Veteranëve të Lëvizjes Antifashiste Nacionalçlirimtare. Ajo u përkrah edhe nga tetë akademikë kosovarë.

Akademikët nënshkruan një dokument më të cilin i kërkohej Nishanit që Hoxha të shpallet “Nderi i Kombit”.

Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës, është distancuar nga kjo kërkesë. /Klan Kosova/

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=qeKrhxXfwJ8?feature=oembed]
Comments
To Top