Lajme

Policia spanjolle shkatërron një bandë shqiptare


Publikuar më:


Të arrestuarit njiheshin për pjesëmarrje në festa të çmendura dhe në klube nate ku hidhni shuma të mëdha parash për femrat që kërcenin.

Policia spanjolle ka shkatërruar një grup grabitësish shqiptarë, të cilët vepronin kryesisht në Valencia dhe specializimi i tyre ishte për vjedhjen e shtëpive edhe kur banorët ishin brenda tyre, shkruan albinfo.ch.

Pesë persona kanë përfunduar në prangat e policisë. Grupi sipas mediave spanjolleve vepronte në dy qeliza dhe operimi ishte i bazuar në Valencia. Ata akuzohen për të paktën 12 grabitje në Madrid, Pontevedra, Asturias, Guipuzcoa dhe Navarra.

Policia spanjolle ka deklaruar se përfitimet e ardhura nga vjedhjet, shqiptarët i përdornin për prostituta, drogë dhe alkool. Të arrestuarit njiheshin për pjesëmarrje në festa të çmendura dhe në klube nate ku hidhni shuma të mëdha parash për femrat që kërcenin.

Policia vendase i cilëson shqiptarët si të dhunshëm, ndërsa kryenin lëvizje në hapësira të mëdha gjeografike. Arrestimi i një shqiptari fillimisht që punonte për grupe kriminale, çoi në arrestimin e bashkatdhetarëve.

Me anë të pajisjeve të monitorimit, policia bëri të mundur gjetjen e anëtarëve të tjerë të grupit dhe makinat me të cilat udhëtonin.

Comments
To Top