Lajme

Përmbytje, uragane, tërmete… Nëna Natyrë sivjet nuk pati aspak mëshirë! (Foto)


Publikuar më:


Llogaritjet e fundit, në korrik të këtij viti, thanë se katastrofat natyrore nëpër botë kanë shkaktuar 70 miliardë dollarë dëme materiale, por pas tërmetit shkatërrues në Itali, uraganit në Amerikë dhe përmbytjeve në Afrikë, kjo shifër është shumë më e lartë, transmeton lajmi.net.

Numrin e viktimave askush nuk mund ta numëronte, por është e qartë se prapa vitit që po e lëmë pas, natyra nuk ka kursyer edhe një plak.

Përmbytjet

Shumë përmbytjet kanë ndodhur në botë gjatë këtij viti. Në indi në vitin 2016 më shumë se 1000 njerëz kanë vdekur në përmbytjet në Luzijana, Houston, West Virginia dhe Karolinën e Veriut mbi 300 në Kinë, ndërsa në korrik janë vrarë dhe janë zhdukur rreth 300 persona, rreth 150 njerëz kanë vdekur në Korenë e Veriut. Në fund të vitit Greqia u përmbyt nga lumenjtë dhe u shpall gjendje e jashtëzakonshme.

Në mes grevave dhe protestave të ndryshme për ligjet e punës dhe vetëm disa ditë para fillimi të Kampionatit Evropian të Futbollit në korrik të viti 2016, Parisi u përmbyt që francezët do ta mbajnë mend gjatë, pasi asi lloj përmbytje nuk kishte pasur më parë atje. Uji i Seines mori thuajse gjithë Parisin ku më pas u mbyll edhe muzeu Louvre dhe Orsay.

Përmbytje të fuqishme pati edhe në Afrikë. Në tetor në Nigeri u vranë 50 njerëz, 120.000 persona mbetën të pastrehë. Më parë në Sudan, në gusht të vitit 2016, mbetën të vdekur 100 persona në përmbytjet. Edhe në Katar, ka pasur përmbytje në disa pjesë të vendit në nëntor. Në botën e dytë në Shri Lanka në maj, më shumë se gjysmë milioni njerëz kanë ikur nga shtëpitë e tyre për t’i shpëtuar ujit dhe shtatëdhjetë prej tyre u mbytën. Në Pakistan përmbytjet ishte të dhunshme duke lënë të vdekur  92 njerëz në një ditë, 23 u mbytën në baltë, transmeton lajmi.net.

Në rajonin tonë, më së keqit ishte në Maqedoni. Përmbytjet u shkaktuan nga të reshurat e stuhishme të shiut ku humbën jetën 22 persona. Viktimat ishin të rinj nga dy vjeçarë dhe më i vjetër 67 vjeçar.

Uraganet

Stuhi të rënda, uragane dhe tornado këtë vit ka pasur në të gjithë botën.

Stuhi e fortë ishte një “Mateu”, i fuqishëm dhe vdekjeprurëse i kategorisë së pestë të ciklonit. “Mateu” në shtator filloi me Atlantikut nëpërmjet pjesën juglindore të Shteteve të Bashkuara, Haiti, Xhamajka, Kuba, Republika Dominikane, Bahamas. Të paktën 1,042 vdekje i atribuohen “Mateu”, duke përfshirë më shumë se 1.000 në Haiti, kështu që u bë stuhia më vdekjeprurëse pas uraganit Stan në vitin 2005.

Për herë të parë këtë vit, një tornado goditi Manilan. Pas shirave të shumtë që ra në Filipine, në kryeqytetin e vendit u zhvilluan një seri tornadosh të forta ku hoqi pemë me rrënjë, rrëzoj shtëpi dhe dëmtoi infrastrukturën rrugore dhe energjetike.

Një muaj më parë, një tornado goditi Italinë. Humbën jetën dy njerëz dhe u shkaktuan dëme të mëdha materiale. Edhe në Istria këtë vit ishte një tornado, jo aq shkatërruese sa ata që ishin në kontinentin e Amerikës së Veriut, por ishte dukuri e pazakontë për Kroacinë. Në Kinë këtë vit u regjistrua një fenomen i pazakontë dhe i rrallë – uragane të ujit.

Tërmetet

Këtë vit planeti do të mbaj në mend si viti i tërmeteve shkatërruese. Këtë vit, ndryshe nga herët e tjera, ka pasur tërmet të fortë 8 gradë, por ata ishin më shkatërrueses se sa në vitet e mëparshme.

I fundit ishte i një serie të magnitudës 7.7 të shkallës Rihter i cili ndodhi në Kili disa ditë, por nuk pati ndonjë viktimë si në rastin e Indonezisë, në mes të dhjetorit, kur 100 persona u vranë dhe 45,000 u zhvendosën. Në këtë pjesë të botës si edhe në Trusan tërmete nuk janë të rralla, edhe janë shumë shkatërrues, siç ishte rasti me tërmetit që goditi Zelandën e Re në nëntor. Ai u vlerësua me dëme prej 5.3 miliardë dollarë të Zelandës së Re (3.7 miliardë dollarë amerikanë).

Tërmeti më shkatërrues në Evropë u zhvillua në Itali. Ky vend, i cili është i vendosur në një zonë aktive sizmike, gjatë vitit 2016, u goditi nga një numër i madh i tërmeteve, më shkatërruesi dhe vdekjeprurësi ishte ai në fund të gushtit. Mbetën të vdekur më shumë se 300 njerëz, ish-kryeministër i Italisë, tha se dëmi i shkaktuar nga tërmeti katër miliardë euro, transmeton lajmi.net.

Tërmeti më vdekjeprurës ndodhi në prill në Ekuador, i cili vrau mbi 700 vetë dhe plagosi më shumë se 16.000 të tjerë. Në të njëjtën kohë, dy tërmete të forta goditën Japoninë, vdiqën 48 njerëz. Më parë, një tërmet me magnitudë 6.4 të shkallës Rihter vrau 117 persona në Tajvan.

Lëkundjet në Ballkan

Tërmete janë regjistruar edhe në rajonin tonë. Disa herë gjatë vitit të fundit pati tërmete në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe Kroaci. Pas një seri tërmetesh në Itali qendrore, një tërmet me magnitudë 4.3 Stapel u zhvillua në jug të Sarajevës, dhe më pas forca e tij u ndije edhe në Banja Lukë.

Numri më i madh i tërmeteve janë regjistruara edhe në Maqedoni. Në një seri tërmetesh goditën Shkupin në shtator të këtij viti, ato ishin nga 2.3 në 5.3 të shkallës Rihter, këto tërmete shkaktuan dëme të mëdha materiale, dhe më shumë se njëqind qytetarë të Maqedonisë kanë kërkuar ndihmë në spitalet e Shkupit. /Lajmi.net/

.

Comments
To Top