Lajme

Pas një dite ngujim në Kuvend, Lista Srpska takohen me komisionarin Hahn


Publikuar më:


Përfaqësuesit e Listës Srpska ka një kohë që po qëndrojnë në zyrën e Kuvendit të Kosovës, në pritje të takimit me Komisionarin Johannes Hahn.
Pas takimeve që Hahn i pati me liderët kosovarë, u takua edhe me përfaqësuesit e Listës Srpska, të cilët kanë qëndruar brenda ndërtesës së Kuvendit të Kosovës që nga dita e diel.

Takimi, raporton T7, është mbajtur pa praninë e mediave.

Deputetët e Listës Serbe janë mbyllur në Kuvendin e Kosovës duke kërkuar një mbledhje me komisionerin evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi Johannes Hahn, i cili sot vizitoi Prishtinën.

Përmes një komunikate për media të Listës Srpska, u bë e ditur arsyeja e këtij takimi, ku thanë se do ta njoftojnë komisionarin Hahn për krizën humanitare e cila “e kërcënon popullin serb për shkak të vendimit të Prishtinës që ta vendos taksën prej 100% ndaj produkteve serbe dhe me këtë praktikisht e bllokon shpërndarjen e ushqimit, barërave, shtypit dhe produkteve tjera të nevojshme”

To Top