Lajme

OVL e UÇK-së reagon për ndalimin e Haradinajt


Publikuar më:


Arrestimi i Haradinajt

“E ritheksojmë se të gjitha akuzat e bëra ndaj luftëtarëve të UÇK-së, për kinse krime lufte, kanë qenë dhe janë politike dhe bazën e kanë tek pushtuesi serb, i cili në vend se të ndiqet penalisht për krimet e gjenocidin që ia ka shkaktuar popullit shqiptar, është falur nga gjykatat vendore dhe ndërkombëtare, për shkak të kompromiseve e interesave politike. Kërkojmë nga Ministria e Drejtësisë së Republikës së Kosovës, që të vendos sa më shpejt kontaktet me autoritetet franceze, me qëllim që Haradinaj të lirohet sa më parë”, thuhet në reagimin e OVL të UÇK-së, transmeton kp.

.

Comments
To Top