Lajme

“Novosti” thotë se Bërnabiqi e funksionarët tjerë serbë do të arrestohen nëse provojnë të hyjnë në Kosovë


Publikuar më:


Autoritetet e Kosovës kanë hartuar një listë me “persona të padëshiruar”, në të cilën më së shumti ka funksionarë serbë, shkruan e përditshmja serbe “Novosti”.

Kjo gazetë shkruan se, Qeveria e Kosovës, para se të merrte vendimin për ngritjen e taksave ndaj produkteve serbe në 100 për qind, më 1 nëntor kanë marrë një vendim që funksionarëve më të lartë të Serbisë të mos u lejohet hyrja në Kosovë.

Tutje, gazeta thotë se lista e personave të padëshiruar u është dërguar të gjitha pikave kufitare me paralajmërimin që të arrestohen menjëherë nëse vijnë deri tek ndonjëra pikë kufitare, transmeton Koha.net.

Në dokumentin që “Novosti” thotë ta ketë parë, janë funksionarë serbë, duke nisur nga kryeministrja Ana Bërnabiq, ministrat e Qeverisë serbe, e deri tek gjykatësit.

Në këtë “listë të zezë”, siç e quan gazeta serbe, janë edhe ministri i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, ministri i Punëve të Brendshme, Nebojsha Stefanoviq, ai i Tregtisë, Rasim Lajiq, ministrja tjetër Zorana Mihajloviq dhe ministri i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin.

Më tej, “Novosti” thotë se në listë janë edhe deputetë të Kuvendit të Serbisë, si kryetarja e kuvendit, Maja Gojkoviq dhe nënkryetarët Veroljub Arsiq, Vladimir Marinkoviq, Gjorgje Miliqeviq, Verica Radeta dhe Gordana Çomiq, 14 gjykatës së Gjykatës Kushtetuese në krye me Kryetaren e këtij institucioni, Vesna Iliq Preliq, katër gjykatës të Gjykatës Supreme dhe kryetari i saj, Dragomir Milojeviq, sikurse edhe shumë sekretarë shtetërorë, ndihmës-ministra, etj, transmeton Koha.net.

Me këtë, sipas gazetës, Kosova, pas marrëveshjes së CEFTA-s, ka shkelur edhe marrëveshjen e Brukselit që ka të bëjë me vizitat zyrtare, marrëveshje kjo e nënshkruar më 2014.

To Top