Lajme

Njëri prej sulmuesve të Brukselit punonte në Parlamentin Evropian


Publikuar më:


sulmuesi

Një nga personat që kryen sulmet në Bruksel disa kohë më parë kishte punuar si pastrues në objektin e Parlamentit Evropian.

Najim Laachraoui i cili është një ndër sulmuesit në aeroportin ndërkombëtar të Brukselit, gjatë muajve të verës në vitet 2009 dhe 2010 kishte punuar si pastrues në Parlamentin Evropian.

Kryesministri belg, Charles Michel, i ka mohuar fjalët se shteti i tij ka dështuar në luftën kundër terrorizmit, transmeton Klan Kosova.

Por Michel ka thënë se çdo autoritet në Belgjikë duhe ta mbajë një pjesë të fajit për sulmet e 22 marsit.

Sulmet e muajit të kaluar në kryeqytetin evropian lanë të vdekur 32 persona. Përgjegjësinë pas këtij sulmi e kanë mbajtur grupi i ashtuquajtur Shteti Islamik.

Comments
To Top