Lajme

Nis sot shpërndarja e 250 mijë vaksinave kundër sëmundjes gungore


Publikuar më:


Semundja gungore

235 mijë doza të ardhura nga Afrika e Jugut  ndodhen në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”.

Ky është një lajm i mirë për të gjithë fermerët duke pasur parasysh rrezikun nga kjo sëmundje e cila ka prekur Kosovën.

Që nga sot do të fillojë fushata e vaksinimit dhe se sasia e vaksinave është e mjaftueshme për të gjitha gjedhet. Sipas Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë nga kjo sëmundje kanë ngordhur rreth 200 krerë lopë.

Comments
To Top