Ferizaj

Ndërron jetë legjenda e sportit kosovar, Skender Sahiti


Publikuar më:


Në moshën 63-vjeçare ka ndërruar jetë Skender Sahiti, një prej portierëve dhe hendbollistëve më të mirë që ka pasur Kosova ndonjëherë.

Sahiti karrierën e kishte filluar te klubi Borac nga Ferizaj, duke mbrojtur ngjyrat e këtij ekipi në Ligën e Parë të ish-Jugosllavisë, shkruan redaksia e Insportit.

Me këtë skuadër ai kishte luajtur edhe në finalen e Kupës së Jugosllavisë më 1979, dhe derisa ka vazhduar aventurwn si hendbollist nw klube të ndryshme nga Jugosllavia, karrierën e ka përfunduar në ligën elitare të Italisë.

Në Itali, ai me sukses ai kishte punuar edhe si trajner i klubeve të meshkujve dhe të femrave për t’u rikthyer pas luftës në Kosovë, ku ka ushtruar profesionin e trajnerit te skuadra e Kastriotit.

To Top