Lajme

Mesazhet e vizitës së Bidenit


Publikuar më:


Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, të martën dhe të mërkurën, do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Kosovë.

Presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Isa Mustafa e kanë cilësuar moment historik vizitën e njeriut të dytë në administratën e Barack Obamas. Por ardhja e tij në Kosovë vjen në periudhën kur vendi është futur në krizë të thellë politike dhe tensione mes qeverisë dhe opozitës, për shkak të demarkacionit me Malin e Zi.

Megjithatë, sipas analistëve, demarkacioni nuk do të jetë pika qendrore e vizitës së njeriut të dytë më të fuqishëm në SHBA, pavarësisht përpjekjes eventuale të pushtetit që vizitën e amerikanit ta shfrytëzojë për t’i dhënë shtytjen finale miratimit të marrëveshjes për shënjimin e kufirit me shtetin malazez.

Sipas agjendës së Ambasadës Amerikane në Kosovë, zëvendëspresidenti Joe Biden arrin në Kosovë të martën.

Comments
To Top