Lajme

Lajm shumë i mirëpritur- Italia zbulon vaksinën kundër coronavirusit


Publikuar më:


Një lajm i mirë ka ardhur nga Italia.

Vendi fqinj ka arritur të gjejë vaksinën e duhur për të izoluar coronavirusin.

Ka qenë ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ai që ka dhënë lajmin gjatë një konference për shtyp.
Ai ka bërë me dije se zbulimi është arritur nga Instituti Kombëtar Italian i Sëmundjeve Infektive Spallanzzani.
“Tani kemi më shumë mundësi për ta bllokuar sa më mirë e shpejt përhapjen e këtij virusi,” deklaron ministri italian në selinë e Institutit të Sëmundjeve Infektive të Romës.
Në këtë Institut qëndrojnë të izoluar prej disa ditësh çifti i turistëve kinezë të infektuar nga coronavirusi.
Sipas mediave italiane, mjeku Giuseppe Ippolito deklaron se “zbulimi i tyre do të vihet në dispozicion të komunitetit shkencor ndërkombëtar e Italia do të jetë ndërmjetëse referuese për testimet e diagnozës e vaksinës kundër koronavirus.”
Coronaviursi deri tani ka marrë 304 jetë njerëzish dhe ka prekur mbi 14 mijë të tjerë.

To Top