Lajme

Kryeministrja britanike distancohet nga gafa e re e Boris Johnsonit


Publikuar më:


Një zëdhënëse e kryeministres britanike, Tereza May tha se kjo është pikëpamje personale e Johnson, raporton BBC, transmeton lajmi.net.

Shefi i diplomacisë britanike ka akuzuar Arabinë Saudite, e cila është aleate e Britanisë, edhe është duke r marrë me përfshirjen në ndërmjetësimin e luftërave në Lindjen e Mesme.

Sipas BBC, gazeta “The Guardian” publikoi pamjet me video nga konferenca në Romë, ku Johnson thotë se Arabia Saudite dhe Irani janë “kukulla” për shkak të mungesës së lidershipit të fortë.

“Ka politikanë që keqpërdorin fenë dhe krijojnë tensionet të ndryshme të së njëjtës fe në favor të arrin qëllimet e tyre politike. Kjo është një nga problemet më të mëdha politike në rajon dhe një tragjedi për mua. Dhe kjo është një arsye pse ka “luftëra të ndërmjetme” kundër të cilit kemi luftuar gjatë gjithë kohës”, tha Johnson. /Lajmi.net/

 

.

Comments
To Top