Lajme

Këta janë personat me ndikimin më të madh në botë


Publikuar më:


Putin, Obama

Presidenti i SHBA-ve, Barack Obama i cili tanimë është në largim dhe i kanë mbetur pak më shumë se një muaj në Shtëpinë e Bardhë, ka rënë në vendin e 48.

Pasardhësi i tij, Donald Trump, ka lëvizur nga numri 72 në numrin dy të kësaj liste, ai mund të jetë sfiduesi i Putinit për 12 muajt e ardhshëm, transmeton lajmi.net.

Kancelaria e Gjermanisë, Angela Merkel e cila po kërkon të rizgjidhet ka kaluar në vendin e tretë.

Presidenti i Kinës, Xi Jinping është i katërti, me Papa françeskan pas tij.

Ndërsa themeluesi i Facebook-ut, Mark Zuckerberg nga vendi i 16-të ka dal në vendin e 10-të.

Lista plotë është e publikuar në faqen e Forbes. Ajo tregon se presidenti i Francës, Francois Hollande ka kaluar në vendin e 23 dhe lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong në pozitën e 43.

Kjo listë përfundon në numrin 74 ku gjendet senatori i New York, Chuc Schumer.

Ndër emrat e mëdhenj që kanë rënë nga lista është edhe ai i ish-kryeministrit të Britanisë, David Cameron.

Forbes ka thënë se lista hartohet çdo vit, duke vlerësuar secilin në bazë të fuqisë politike, financiare dhe fuqisë shpirtërore./Lajmi.net/

123

http://www.forbes.com/powerful-people/list/#tab:overall

.

Comments
To Top