Ferizaj

Këta do të jenë 120 deputetët e legjislaturës së tetë të Kuvendit


Publikuar më:


Sipas rezultateve përfundimtare, Lëvizja Vetëvendosje si parti e parë ka marrë 438 334 mijë vota apo 49.95 përqind.

Sipas kësaj përqindje, Lëvizja Vetëvendosje do të ketë 58 deputetë në Kuvend, shkruan Reporteri.net.

E pjesë e kësaj liste janë edhe kandidatët nga Lista ‘GUXO’ e Vjosa Osmanit.

Nga 14 kandidatët për deputetë nga kjo listë që garuan në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare të 14 shkurtit, 7 nga ta kanë arritur që të bëhen pjesë e legjislaturës së tetë.

Këta janë emrat e 58 deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Listës së Vjosa Osmanit që pritet të jenë pjesë e legjislaturës së tetë:

 1. VJOSA OSMANI 
 2. GLAUK KONJUFCA 
 3. ARBEN VITIA 
 4. DONIKA GËRVALLA-SCHWARZ 
 5. VASFIJE BLAIR 
 6. MIMOZA KUSARI LILA 
 7. AVNI DEHARI 
 8. ARMEND MUJA 
 9. HEKURAN MURATI
 10. HAXHI AVDYLI M 
 11. SARANDA BOGUJEVCI F
 12. FATON PECI 
 13. LIBURN ALIU M 22 551
 14.  ARBERIJE NAGAVCI 
 15. LABINOTË DEMI MURTEZI F
 16. MEFAIL BAJQINOVCI
 17. SHQIPE MEHMETI SELIMI
 18. HAJRULLA ÇEKO
 19. EMAN RRAHMANI 
 20. GAZMEND GJYSHINCA 
 21. FITIM HAZIRI 
 22. ALBAN HYSENI 
 23. DRITA MILLAKU F
 24. ARTAN ABRASHI 
 25.  GANI KRASNIQI 
 26.  ARBËR REXHAJ 
 27. ARBËRESHË KRYEZIU HYSENI
 28.  NIJAZI ISAKU 
 29. AGON BATUSHA 
 30. VALON RAMADANI
 31. FITIM UKA 
 32. ARJETA FEJZA 
 33. FJOLLA UJKANI  
 34. JETMIRE VRENEZI
 35. ARDIAN GOLA M  
 36. ARIJETA REXHEPI  
 37. ADNAN RRUSTEMI 
 38. ROZETA HAJDARI 
 39.  DOARSA KICA XHELILI  
 40. FATMIR HUMOLLI  
 41. ADRIANA MATOSHI 
 42. SALIH ZYBA 
 43. XHELAL SVEÇLA 
 44.  DIMAL BASHA 
 45. VISAR KORENICA 
 46. FATMIRE KOLLÇAKU
 47. VENDENIS LAHU 
 48.  JETA STATOVCI F
 49.  LUAN ALIU 
 50.  DRITON HYSENI 
 51.  TINKA KURTI 
 52. FITORE PACOLLI DALIPI 
 53. MILAZIM SALIJAJ  
 54. ARTA BAJRALIJA 
 55. BESIM MUZAQI 
 56.  MIRLINDA SADIKU F
 57. BURIM KARAMETA
 58.  HAKI ABAZI

Partia Demokratike e Kosovës ka marrë 148 296 mijë vota apo 16.900% dhe pritet të përfaqësohet me 19 deputetë në Kuvend.

Këta janë emrat e të gjithë deputetëve të PDK-së:

 1. ENVER HOXHAJ 
 2. URAN ISMAILI 
 3.  BEDRI HAMZA 
 4.  MERGIM LUSHTAKU
 5. MEMLI KRASNIQI 
 6.  ELMI REÇICA 
 7.  FERAT SHALA 
 8.  ARDIAN KASTRATI  
 9. XHAVIT HALITI 
 10. BEKIM HAXHIU
 11.  ELIZA HOXHA
 12. HAJDAR BEQA  
 13. GANIMETE MUSLIU 
 14.  ABELARD TAHIRI 
 15.  BLERTA DELIU 
 16.  FADIL NURA  
 17. ARIANA MUSLIU SHOSHI 
 18. ADELINA GRAINCA 
 19. FLORETË ZEJNULLAHU

Lidhja Demokratike e Kosovës ka marrë 110 978 mijë vota, apo 12.647% dhe pritet të përfaqësohet me 15 deputetë në Kuvend.

 1. AVDULLAH HOTI
 2. KUJTIM SHALA
 3.  LUMIR ABDIXHIKU
 4.  ANTON QUNI
 5. ARMEND ZEMAJ
 6. HYKMETE BAJRAMI 
 7. AGIM VELIU 
 8. BEHGJET PACOLLI 
 9. ARBEN GASHI 
 10. BESIAN MUSTAFA 
 11. DRITON SELMANAJ
 12. MARIGONA GECI  
 13. VLORA DUMOSHI 
 14.  VALENTINA BUNJAKU-REXHEPI 
 15. RREZARTA KRASNIQI

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka marrë 62 111 mijë vota, apo 7.078% dhe do të përfaqësohet me 8 deputetë në Kuvend.

Këta janë emrat e 8 deputetëve të AAK-së:

 1. RAMUSH HARADINAJ
 2. DAUT HARADINAJ
 3. BESNIK TAHIRI 
 4.  BEKË BERISHA
 5.  TIME KADRIJAJ 
 6.  PAL LEKAJ 
 7. ALBENA RESHITAJ 
 8. MELIZA HARADINAJ STUBLLA

Lista Serbe ka marrë 44 404 mijë vota apo 5.060% dhe do të ketë 10 deputetë në Kuvend.

 1. SLAVKO SIMIĆ 
 2. IGOR SIMIĆ 
 3. MILJANA NIKOLIĆ 
 4. ZORAN MOJSILOVIĆ 
 5.  IVAN TODOSIJEVIĆ
 6.  VERICA ĆERANIĆ 
 7.  BRANISLAV NIKOLIĆ 
 8.  MILOŠ PEROVIĆ 
 9. LJUBINKO KARADŽIĆ 
 10. JASMINA DEDIĆ

Partia Turke do të përfaqësohet në Kuvend me dy deputetë. Ata janë:

 1. FİKRİM DAMKA 
 2.  FİDAN JILTA

ROMANI INICIYATIVA – RI ka dy deputetë:

 1. FADIL GASHI 
 2.  HATIXHE ĐORĐEVIĆ

INICIATIVA E RE DEMOKRATIKE E KOSOVËS – IRDK do të përfaqësohet me deputetin Elbert Krasniqi.

Koalicioni VAKAT do të përfaqësohet me deputetin Bahrim Shabani.

UJEDINJENA ZAJEDNICA do të përfaqësohet nga Adrijana Hoxhiq.

PARTIA E ASHKALINJËVE PËR INTEGRIM në Kuvend do të përfaqësohet nga Bekim Arifi.

NOVA DEMOKRATSKA STRANKA do të përfaqësohet në Kuvend nga Emilija Redzepi.

JEDINSTVENA GORANSKA PARTIJA  do të përfaqësohet në Kuvend nga Adem Hoza.

To Top