Lajme

Ker-Lindsay: Pas BREXIT-it, skenari i ankthit është shpërbërja e BE-së


Publikuar më:


Vendimi për t’u larguar nga Bashkimi Evropian është zhvillimi më i madh në 70 vjetët e fundit në Britaninë e Madhe, dhe do të ketë pasoja në të gjitha aspektet e jetës, thotë në një intervistë për “Kohën Ditore” James Ker-Lindsay, nga Shkolla Londineze e Ekonomisë dhe Shkencave Politike.

Duke folur për pasojat e referendumit të 23 qershorit, Ker-Lindsay, që është edhe hulumtues i asociuar në Universitetin e Oxfordit, tha se efektet e braktisjes së BE-së nga Mbretëria e Bashkuar do të ndihen edhe në vetë BE-në, por edhe në Ballkanin Perëndimor.

Ndërsa Kosova, thotë ai, ka humbur njërin prej aleatëve më të mëdhenj që ka pasur brenda BE-së.

Comments
To Top