Lajme

Hillary Clinton merret në pyetje nga FBI


Publikuar më:


Kandidatja amerikane në zgjedhjet presidenciale, Hillary Clinton është marrë në pyetje nga FBI në lidhje me përdorimin e postës elektronike kur ajo ishte sekretare e Shtetit.

Lajmin e ka bërë të ditur stafi i fushatës së zonjës Clinton. Një zëdhënës a thënë se bëhet fjalë për një marrje në pyetje vullnetare.

FBI po e heton zonjën Clinton dhe ndihmësit e saj nëse kanë keqpërdorur informacione të klasifikuara përmes një serveri privat gjatë kohës që ajo ishte në krye të diplomacisë amerikane.

Nga ana e saj, zonja Clinton mohon çdo përdorimin e të dhënave sekrete në email-in e saj privat. Ajo thotë se ka hapur një adresë poste elektronike për motive dobishmërie, sepse ishte më e lehtë të bënte gjithçka nga telefoni i saj tip “Blackberry” sesa me telefonë të tjerë apo tableta.

Sidoqoftë, një hetim i nisur nga Departamenti i Shtetit pas largimit të saj e akuzon ish-zonjën e parë dhe parardhësit e saj në detyrë për keqmenaxhim të postës elektronike.

Aktualisht, Departamenti i Drejtësisë po heton për të përcaktuar nëse akuza përbën apo jo vepër penale.

Comments
To Top