Lajme

Haradinaj i përgjigjet Vulinit: Historia e shqiptarëve është më e vjetra në Ballkan


Publikuar më:


Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj pas një deklarate të bërë dje në rrjetin Facebook, ka ngritur reagime të mëdha tek zyrtarët serb.

Haradinaj dje ka propozuar që institucionet e Kosovës ta ngrisin një memorial për shqiptarët e vrarë në Betejën e Kosovës në vitin 1389.

Lidhur me këtë propozim sot ka reaguar ministri i Punës, Çështjeve sociale i Serbisë, Aleksandar Vulin, i cili ka thënë se “Disa shqiptarë dëshirojnë që ta ndryshojnë historinë serbe”.

Me këtë rast Haradinaj është përgjigjur duke thënë se historia shqiptare është shumë më e vjetër se krejt historitë e Ballkanit.

Postimi i Haradinajt në Facebook:

Pas propozimit tim të djeshëm që institucionet e Republikës së Kosovës ta ngrisin një memorial për shqiptarët e vrarë në Betejën e Kosovës, ka pasur disa reagime, sa emocionale aq diletanteske, prej asaj se unë i jam vënë në mbështetje “Car Llazarit” e deri te ajo se po provoj ta ndryshoj historinë e serbëve!

U përgjigjem të gjithë këtyre zërave, se unë nuk po merrem as me lavdinë e as me historinë e të tjerëve. Po kërkoj një lapidar ose memorial, ku do të kujtoheshin të gjithë ata shqiptarë, e që nuk janë pak, që ranë në Betejën e Kosovës, sepse edhe historia edhe lavdia u përket atyre, dhe mitet nuk mund t’i ndryshojnë faktet historike.

Sa u përket zërave se unë po provoj ta ndryshojë historinë serbe, i siguroj ata se historia shqiptare, është shumë më e vjetër se krejt historitë e Ballkanit! Kanë qenë vet historianët serbë që e kanë falsifikuar historinë e tyre, por kjo është punë e tyre dhe jo imja.

Historianët serbë e dijnë mirë se në Betejën e Kosovës kanë marrë pjesë ushtritë e princave shqiptarë dhe është mirë që për këtë t’i mësojnë edhe politikanët e padijshëm të tyre.

Comments
To Top