Lajme

Haradinaj: Do ta marrim liberalizimin e vizave para vitit të ri


Publikuar më:


Kryeministri Ramush Haradinaj është zotuar se kosovarët do të mund të lëvizin pa viza para fundit të këtij viti.

Përderisa kanë mbetur edhe 13 ditë deri në përfundim të vitit, Haradinaj është shprehur i bindur që Kosovës do t’i ipet liberalizimi i vizave.

“Ne tani kemi dy kërkesa për BE-në e kemi normalizimi I dialogut dhe liberalizimi i vizave, këto dyja janë në proces kjo nuk ndërlidhet me taksën kjo është e ndame. Besoj se do ta marrim liberalzimin jo shumë larg para viti të ri por kjo nuk ndërlidhet me taksën”, tha Haradinaj.

Kujtojmë se Komisioneri për Zgjerim i BE-së, Johanes Hahn, në Prishtinë tha se nuk ka liberalizim për kosovarët deri në vitin 2020.

To Top