Lajme

Gazetarja holandeze arrestohet pasi kritikoi Erdoganin


Publikuar më:


erdogan

Një gazetare holandeze është arrestuar nga policia turke, një javë pasi që ajo kritikoi presidentin turk, Rexhep Tajip Erdogan.

Një zëdhënës i ministrisë së Jashtme të Holandës, tha të dielën se janë në kontakt me Ebru Umar, gazetaren holandeze me prejardhje turke, e cila u arrestua gjatë natës në Kusadasi, një qytet turistik në Turqinë perëndimore.

Umar shkroi në rrjetin social twitter se ishte dërguar para gjykatësit më 24 prill dhe më pas është liruar me urdhërin e “që të mos largohet nga vendi”. Umar, 45 vjeçare, kishte shkruar një artikull kritik ndaj Erdoganit në të përditshmen holandeze, “Metro”, pjesë të së cilës i ka publikuar edhe në “Twitter”.

Comments
To Top