Ferizaj

Ferizaj pjesë e agjendës turistike, kulturore e rinore në mesin e komunave nga gjithë trevat shqiptare


Publikuar më:


Me ftesë të Unionit të Bashkive Shqiptare në Rajon me seli në Tiranë, pjesë e së cilës është edhe Komuna e Ferizajt, në prag të festës kombëtare të 110 vjetorit të Pavarësisë dhe Flamurit Kombëtar, në vizitë zyrtare këto ditë po qëndron Nënkryetari i Komunës së Ferizajt, Lulzim Aliu, bashkë me drejtorin e Drejtorisë së Zhvillimit Ekonomik dhe Turizmit, Balton Dërguti si dhe zyrtarë tjerë nga Komuna e Ferizajt.

Me këtë rast u zhvilluan takime të ndryshme me krerë komunash nga gjithë gjeografia shqiptare, fokusuar në tri konferenca tematike, ku u diskutua për turizmin rajonal dhe trashëgiminë kulturore në “kurorat” e qyteteve tona (Këshillat komunal/bashkiak si promotor të turizmit nëpërmjet platformës së komunikimit në kohë reale “Albanak”, : angazhimi rinor në proceset vendimarrëse: Krijimi i komisioneve rinore në këshillat komunal/bashkiak si dhe turizmi social si nxitës i rritjes së ekonomisë lokale.

Gjithashtu delegacioni i Komunës së Ferizajt, prirë nga Nënkryetari Aliu, bashkë me delegacionet tjera të komunave mbarëshqiptare u pritën edhe nga Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, në Pallatin e Brigadave, në vigjilje të 110 vjetorit të Festës Kombëtare të 28 Nëntorit.

To Top