Lajme

Çfarë po ndodh, pse serbët po blejnë avionë luftarakë nga Rusia?


Publikuar më:


Kryeministri serb Aleksandër Vuçiç tha këtë të hënë se do të udhëtojë në Moskë gjatë kësaj jave për të nënshkruar një marrëveshje që përfshin edhe marrjen e 6 avionëve luftarakë MiG-29 që sipas tij duhen për të “mbrojtur lirinë dhe sovranitetin e vendit”.

Edhe pse formalisht Serbia kërkon anëtarësimin në BE ajo vazhdon të rëshqasë drejt aleatit të saj, Rusisë.

Moska ka mbështetur fuqimisht propagandën së Beogradi të qëndrojë larg perëndimit. Tensionet në rajon u rritën gjatë zgjedhjeve në Malin e Zi, ku një grup seperatistësh serbë dhe rusë u përpoqën të zhvillonin një grusht shteti për ta larguar vendin nga NATO.  /lapsi.al

.

Comments
To Top