Lajme

Ankara: Arrestohen xhihadistët, parandalohet sulm tjetër terrorist


Publikuar më:


Islamistët janë arrestuar në fund të operacionit të sigurisë që është ndërmarrë në kryeqytetin turk në lokacione në të cilat ekstremistët e ISIS-it ndodheshin. Sipas mediave turke, në këtë aksion janë konfiskuar edhe një numër i madh dokumentesh që lidhen me ta, raporton “Hurriyet Daily News”, transmeton lajmi.net.

Ministri turk i Punëve të Brendshme, Sulejman Sojlu ka deklaruar se po vazhdojnë kërkimet për “terroristin” që vrau 39 persona dhe plagosi 69 në klubin e natës “Reina” në Stamboll.

“Kërkimet për terroristin ende po vazhdojnë. Policia ka ndërmarrë operacione të papara deri tash për kapjen e terroristit. Shpresoj që do të arrestohet së shpejti”, ka thënë Sojlu, transmeton AFP.

Në anën tjetër, AP thekson se Sojlu ka thënë se “kjo ka qenë masakër”. Ai ka thënë se beson se sulmuesi është larguar nga klubi me “veshje tjetër” dhe se sulmin e ka kryer i vetëm. /Lajmi.net/

 

 

 

.

Comments
To Top