Lajme

8 të plagosur nga përleshjet midis migrantëve në Greqi


Publikuar më:


greqi-690x380

Përleshjet midis migrantëve në një kamp të mbipopulluar në qytetin Piraeurs, pranë Athinës, kanë lënë së paku tetë veta të plagosur, transmeton Radio Europa e Lirë.

Raportohet se afganë dhe sirianë kanë qenë të përfshirë në një rrahje tri orëshe atje, ku mijëra njerëz jetojnë në kushte të rënda.

Në ishullin Çios, migrantët kanë thyer një kamp, në shenjë protese.

Greqia, ndërkohë, është duke u përgatitur për të nisur kthimin e migrantëve në Turqi, në përputhje me një marrëveshje të Bashkimit Evropian.

Sipas kësaj marrëveshjeje, migrantët që arrijnë në Greqi nga Turqia pas 20 marsit, do të kthehen nëse nuk aplikojnë për azil ose nëse aplikimi i tyre refuzohet.

Comments
To Top