27,02,2024

ZBULOHET Marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për telekomunikacion është arritur me e-maila!

Must Read
Kodi telefonik i Kosoves

Ky është lajm i mirë, marrë parasysh në atë se telekomunikacioni ka qenë njëra nga arsyet që dialogu ishte bllokuar.

Sipas mediave serbe, “BE-ja ka pasur dëshirë të madhe që të shoh përparim në dialog, dhe për këtë e ka shtyrë këtë temë dhe ka insistuar në arritjen e marrëveshjes”, transmeton lajmi.net.

“Takimet e fundit nuk janë mbajtur në Bruksel, por më shumë kontaktet janë realizuar përmes postes elektronike dhe telefonit. Kështu që janë përafruar qëndrimet deri te arritja e marrëveshjes. Ky intensitet i dialogut ka ndodhur në dy-tre ditët e fundit”, thonë burime të “Blicit”.

Marrëveshja, praktikisht është arritur përmes e-mailave (postes elektronike).

Me këtë marrëveshje, Kosova ka marrë kodin ndërkombëtar të telefoninë +383, derisa Serbia do ta ruaj pasurinë e telekomit të saj në Kosovë përmes një kompanie të re që do të themelohet në Kosovë sipas ligjeve dhe procedurave të Republikës së Kosovës. /Lajmi.net/

.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Sekuestrohen rreth 20 mijë euro mall i dyshuar si kontrabandë

Janë sekuestruar mallra me vlerë rreth 20 mijë euro brenda një automjeti, nga Njësia e TASK FORC-ës -Lindje, e...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img