04,03,2024

Xhavit Haliti: S’kemi arsye të shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Must Read
Xhavit Haliti

Haliti tha se s’ka asnjë arsye që vendi të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme.

“Unë mendoj që s’ka asnjë arsye për të shkuar në zgjedhje të parakohshme”, tha ai.

“Kosova s’është Itali dhe buxheti i saj s’përballon tekat e politikanëve, ne duhet të angazhohemi për të kryer detyrat tona”,  tha Haliti, raporton Gazeta Blic.

Më tej, ai ka veçuar se i vetmi që mund të proklamoj zgjedhjet është kryetari i PDK-së, Veseli.

“I vetmi udhëheqës i partisë që mund të proklamoj politikat e partisë, duke përfshi edhe zgjedhjet, është kryetari i Partisë Demokratike, Kadri Veseli”, është shprehur Haliti.

Përveç Veselit, edhe disa zyrtarë të PDK-së kanë kërkuar zgjedhje të parakohshme, një nga ta është edhe zëvendësministri i Ministrisë së Financave, Isni Kilaj.

Në mungesë të hapave të mëtutjeshëm, të gatshëm për zgjedhje janë treguar edhe përfaqësues të LDK-së, parti kjo me të cilën PDK është në koalicion qeverisës.

Ndryshe partitë opozitare ka kohë që kanë kërkuar zgjedhje të parkoshme me arsyetimin se vetëm në këtë mënyrë do të ketë përmirësime në situatën politike të vendit e cila ka qenë e tensionuar që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, veçmas në këto dy vitet e fundit nga kur prioritet i qeverisë ka qenë zgjidhja e çështjes së Demarkacionit me Malin e Zi dhe Asociacionit.

.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person për falsifikim të parasë në Ferizaj 

Me datën 28.02.2024, rreth orës 23:00 policia e stacionit në Ferizaj ka pranuar një informacion se në një lokal,...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img