16,04,2024

VV-ja u kërkon AAK-së e Nismës të sqarojnë bisedimet e “fshehta” me pushtetin

Must Read

vvvvvvvvv

Lëvizja “Vetëvendosje” ka kërkuar prej AAK-së dhe Nismës të sqarojnë “flirtin” me partitë në pushtet, si parakusht për të vazhduar bashkëpunimin e mëtejshëm opozitar, i cili do të manifestohej edhe me protesta.

VV-ja ka lënë të nënkuptohet se nuk do të marrë pjesë as në protestën e thirrur nga AAK-ja për 14 maj, përderisa nuk sqarohen pozicionet, shkruan sot Koha Ditore.

Derisa partia e Haradinajt e ka akuzuar VV-në se po gjen “arsyetime kundër protestës”, në subjektin tjetër opozitar, Nisma për Kosovën, kanë mohuar bashkëpunimin me pushtetin.

Para se të diskutohet pjesëmarrja në protestën e paralajmëruar nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Këshilli i Përgjithshëm i “Vetëvendosjes” ka kërkuar sqarimin e pozicioneve brenda kampit opozitar.

Për “flirtimet” e përmendura nga VV-ja në AAK e kanë akuzuar VV-në, derisa Nisma ka mohuar një gjë të tillë.

Zëdhënësi i AAK-së, Muharrem Nitaj, ka thënë se AAK e ka sqaruar qëndrimin dhe se ajo do të protestojë më 14 maj kundër qeverisë dhe drejtuesve të saj.

Bilall Sherifi nga Nisma për Kosovën ka mohuar akuzat e VV-së.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Në Ferizaj u shënua 16 Prilli-Dita e të Zhdukurve me Dhunë

Me rastin e 16 Prillit - Ditës të të Zhdukurve me Dhunë në Komunën e Ferizajt, Komuna e Ferizajt...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img