30,05,2024

Votohet pro paditjes së presidentes braziliane

Must Read

braz

Dhoma e Ulët e Kongresit brazilian ka miratuar nisjen e procedurave për paditjen e Presidentes së vendit, Dilma Rousseff nën akuzat për maniplimin e llogarive të qeverisë.

Kampi pro paditjes së saj fitoi lehtësisht dy të tretat e votave në sallë pas një seance të gjatë.

Mocioni tashmë do të dërgohet në Dhomën e Lartë të Kongresit, cili pritet që të pezullojë nga detyra presidenten muajin e ardhshëm, derisa të zhvillohet gjyqi.

Rousseff mohon akuzat se i ka përdorur llogaritë shtetërore për të ndihmuar në rizgjedhjen e saj në postin e të parës së vendit në vitin 2014.

Partia e Punëtorëve që është në pushtet ka premtuar se do të vazhdojë luftën për ta mbrojtur kryetaren e këtij vendi “në rrugë dhe në Senat” raporton BBC, përcjellë Klan Kosova.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person në Ferizaj, i dyshuar se ka kryer rrëmbim të një personi në Fushë Kosovë

Me datë 25.05.2024 rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img