20,05,2024

Vetëvendosje: Dialogu pa vija të kuqe nënkupton prekjen e territorit të vendit

Must Read

Komiteti për Politikë të Jashtme i Lëvizjes Vetëvendosje, sot organizoi një diskutim mbi zhvillimet e fundit rreth dialogut me Serbinë dhe problemeve që e kanë shoqëruar atë proces.
Sipas njoftimit të VV-së, diskutimin e hapi drejtuesja e Komitetit, Fitore Pacolli. Ndërsa për një prezantim ishte i ftuar studiuesi gjerman Bodo Weber i cili po viziton Kosovën këto ditë.
Tema të cilën ai prezantoi ishte “Faza finale e dialogut politik, Perëndimi dhe Kosova?”.
Gjatë diskutimit aktivistë, anëtarë të komiteteve dhe deputetë të lëvizjes diskutuan mbi problemet e mëdha që u shkaktuan nga dialogu 2011-2017.
“Disavantazhin në të cilin është futur padrejtësisht Kosova, nxitimi i pajustifikuar për të rifilluar një dialog pa asnjë përgatitje dhe çka është më e rëndë tentimi për të paraqitur këtë proces si “pa vija të kuqe” duke nënkuptuar prekjen e territorit të vendit dhe mos ushtrimin e sovranitetit të plotë”, thuhet në njoftim.
 

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Caktohen dy ditët se kur do të mbahet testi i Arritshmërisë

Mbi 23 mijë nxënës më datë 25 dhe 28 qershor do t’i nënshtrohen testit të Arritshmërisë. Këtë vit shpërndarja...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img