13,06,2024

Ukraina ndalon filmat rusë, i “rrezikojnë” sigurinë”

Must Read

flamu-620x351

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, ka nënshkruar ligjin që ndalon të gjithë filmat rusë, të bërë pas 1 janarit, 2014.

Ligji po ashtu ndalon filmat e prodhuar nga Rusia pas vitit 1991, “nëse ata lartësojnë punën e organeve qeveritare” të Rusisë.

“Ligji do të ndihmojë në ngritjen e nivelit të mbrojtjes së sigurisë kombëtare të Ukrainës, do të reduktojë ndjenjat separatiste në shoqëri dhe do të forcojë autoritetin e qeverisë”, thuhet në përshkrimin parlamentar të ligjit.

Filmat rusë kanë dominuar për kohë të gjatë tregun ukrainas, ku shumica e popullsisë i zotëron të dyja gjuhët.

Kanalet televizive të Ukrainës dhe Rusisë kanë qenë të angazhuara po ashtu në partneritet për të bashkë prodhuar filma dhe seri.

Marrëdhëniet midis Ukrainës dhe Rusisë janë prishur pas protestave në Kievi, të cilat kanë rrëzuar presidentin Viktor Yanukovych, aleat i Kremlinit, në shkurt të vitit 2014.

Rusia ka aneksuar Krimenë e Ukrainës në mars të vitit 2014 dhe u ka dhënë mbështetje separatistëve në lindje të Ukrainës.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Në 25 vjetorin e çlirimit të Ferizajt mbahet ekspozita me fotografi “Gratë në rrugën e lirisë”

Gratë dhe vajzat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, trimëreshat, heroinat e luftës për liri, gratë e lirisë - në...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img