23,04,2024

Tsipras: Fluksi i emigrantëve ka rënë dukshëm pas marrëveshjes BE-Turqi

Must Read

Alexis-Tsipras-1900x700_c

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras, ka deklaruar se fluksi i emigrantëve ka rënë dukshëm pas marrëveshjes BE-Turqi.

Turqia dhe Bashkimi Europian muajin e kaluar kanë nënshkruar marrëveshje që ka për qëllim t’i jap fund fluksit të emigrantëve dhe refugjatëve që po largohen nga Lindja e Mesme, Afrika dhe Azia, transmeton koalb.com.

Qindra emigrantë e kanë humbur jetën duke kaluar përmes brigjeve të Turqisë drejt Greqisë. Ishulli Lesbos vazhdon të mbetet i mbushur me varre pa emra.

“Muaj më parë ne kemi pritur rreth 3000 deri në 4000 emigrantë dhe refugjatë në ditë…Sot, fluksi i emigrantëve dhe refugjatëve ka rënë dukshëm”, tha Tsipras në Parlament gjatë një debati për sigurinë.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Gjen kuletën me 320 euro, qytetari nga Ferizaj e dorëzon në polici

Një qytetar nga Ferizaj ka gjetur një portofol me para dhe ka dorëzuar atë në polici. Policia njofton se në...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img