17,04,2024

Trump kërcënon sërish meksikanët: Paguani për murin ose…

Must Read

Republican presidential candidate Donald Trump arrives at a fundraising event at a golf course in the Bronx borough of New York, Monday, July 6, 2015. (AP Photo/Seth Wenig)

Kryesuesi i republikanëve në garën për presidencën amerikane, Donald Trump, është zotuar të bllokojë paratë e dërguara në atdhe nga meksikanët që jetojnë në SHBA, deri sa vendi të paguajë për ndërtimin e një muri kufitar.

Manjati i pasurive të paluajtshme pretendon në një memo të publikuar nga “Washtington Post”, se Meksika do të detyrohet të paguajë nga 5 deri në 10 miliardë dollarë, nëse nuk do që të humbasë një burim jetësor të ardhurash.

Ndërtimi i një muri në kufirin që ndan SHBA-të me Meksikën ka qenë një prej premtimeve më të artikuluara që prej ditës së parë të fushatës, me miliarderin njujorkez që pretendon se përdhunues, të droguar e kriminelë po vijnë nga përtej kufirit.

Plani gjeneroi reagime të ashpra, mes të tjerëve edhe nga Papa Franccesku. Biznesmeni është zotuar gjithashtu të deportojë të 11 milionë emigrantët e paregjistruar dhe ka propozuar rritjen e pagesës për vizat dhe anulimin e tyre për meksikanët.

Sipas Bankës Qendrore meksikane paratë e dërguara nga përtej detit prekën vlerën e 24.8 miliardë dollarëve vitin e kaluar, duke tejkaluar të ardhurat nga nafta.

Për Presidentin amerikan, Barak Obama, plani i Trumpit është i pamenduar dhe jofunksional. Ai tha se kjo do të çonte drejt falimentimit ekonominë meksikane duke ndikuar edhe në rritjen e numrit të emigrantëve që do të vijnë për të kërkuar punë në Amerikë./ Top Channel/

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Në Ferizaj u shënua 16 Prilli-Dita e të Zhdukurve me Dhunë

Me rastin e 16 Prillit - Ditës të të Zhdukurve me Dhunë në Komunën e Ferizajt, Komuna e Ferizajt...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img