21,05,2024

Tërmeti i fuqishëm në Shqipëri, ky është bilanci i dëmeve

Must Read

Ministria e Mbrojtjes ka dhënë informacion në lidhje me dëmtimet e konstatuara nga tërmeti i fuqishëm që goditi Shqipërinë. Sipas të dhënave të grumbulluara deri në orën 12:30 nga Qendra Kombëtare Operacionale e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, janë raportuar 7 raste dëmtimesh.
Rënia e një catie në një banesë të braktisur, njësia administrative Manzë
Në Yrshek, Kashar i është çarë muri i një banese
Në Marqinet, Bashkia Vorë, raportohet dëmtimi i catisë së një banese.
Në lagjen Dyl Haxhire Myzyri, pallati nr. 8 ka plasaritje të mureve.
Njësia Cudhi, Bashkia Krujë është plasaritur një banesë.
Fshati Brret, Bashkia Krujë një banesë e plasaritur.
Plasaritje e një supermarket në lagjen 17, Bashkia Durrës.
Ministria thotë se nga verifikimet e deritanishme në qarqet Fier, Shkodër, Vlorë, Lezhë, Berat dhe Kukës nuk ka raportime për dëme materiale. Fatmirësisht nuk ka as persona të lënduar. Ministria e Mbrojtjes deklaroi zyrtarisht se tërmeti ishte me intensitet 6 ballë me magnitudë 5.1. Epiqendra e tërmetit ishte në Hamallaj.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Caktohen dy ditët se kur do të mbahet testi i Arritshmërisë

Mbi 23 mijë nxënës më datë 25 dhe 28 qershor do t’i nënshtrohen testit të Arritshmërisë. Këtë vit shpërndarja...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img