08,12,2023

Tahiri: Prokuroria të marrë masa ndaj Berishës

Must Read

sali_berisha_saimir_tahiri_kuvend_6721-e1461240629520-780x439-750x375

Duke reaguar ndaj thirrjes së ish-kryeministrit, ministri i Brendshëm Saimir Tahiri e ka cilësuar atë si skandaloze dhe ka bërë thirrje që prokuroria ta ndjekë rastin si vepër penale.

“Nuk e di si mund të vazhdojë punimet ky Parlament kur një ish-kryeministër iu bën thirrje qytetarëve që të armatosen. Uroj që prokuroria ta thërrasë pasi është vepër penale të bësh thirrje publike për armatosje dhe dhunë ndaj institucioneve. Kjo është një mendësi kriminale dhe djallëzore. Është skandaloze”, ka thënë Tahiri.

Sipas tij, “një ish-kryeministër që bën thirrje për armatosjen e popullit tregon se në ç’mënyrë ka qeverisur vendin, “në një kohë kur e kemi të freskët kujtesën se si vrau 4 qytetarë të pafajshëm në mes të bulevardit”, ka thënë Tahiri.

 “Unë shpresoj që prokuroria të marrë masa dhe të nisë ndjekje penale ndaj tij. Kjo është thirrje e një epoke tjetër, të cilën shqiptarët e kanë lënë pas më 23 qershor 2013”, është shprehur Tahiri, i cili ka ftuar deputetët e opozitës që të distancohen nga thirrja e Berishës.

“Bëni ç’të doni, hidhni baltë sa të doni ndaj qeverisë dhe ministrave, por distancohuni nga kjo deklaratë”, ka thënë ai.

Më tej, duke prekur rastin e Shullazit, ministri i Brendshëm ka ftuar sërish deputetët e opozitës që të ngrenë komision hetimor parlamentar, duke dhënë garancinë e tij se do të kenë në dispozicion të gjitha dokumentet.

“Nëse doni të shihni se çfarë ka bërë policia me Shullazin ngrini komision hetimor në Parlament. Doni të shihni të vërtetën? Lërini pallavrat dhe ngrini komision hetimor. Me kushtin që t’i shihni të gjitha dokumentat dhe pastaj t’i bëni publike dhe kush nuk e ka bërë detyrën të shkarkohet në këtë Parlament”, ka thënë Tahiri.

“Nëse jeni dakord, reformën në drejtësi dhe Byronë Kombëtare të Hetimit i votojmë që nesër”, e ka mbyllur ministri fjalimin e tij.

Berisha: Ja kush e vuri tritolin tek farmacia e Bashkim Tahirit

Më herët gjatë fjalës së tij, Berisha foli edhe për rastin e tritolit në farmacinë e babait të ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, duke dhënë variantin e tij mbi këtë ngjarje. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Policia jep detaje për arrestimin e “baronit të drogës” në Kosovë: Iu gjetën një kallshnikov me dhjetëra fishek

Policia e Kosovës në Ferizaj ka dalë me detaje rreth arrestimit të Gëzim Çelës, ish-punonjësi i policisë shqiptare në...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img