27,02,2024

Shkruan BBC: “Historia e dashurisë së Kosovarëve për Klintonët” (Foto/Video)

Must Read

Në sy mund të bjerë “Bulevardi Xhorxh Bush”, që i referohet ish-presidentit amerikan i cili këmbënguli se Kosova duhet të bëhet e pavarur, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Por, një nderim të veçantë i bënë edhe njeriut që Kosova e konsideron të çmueshëm për të bëmat e tij, Bill Clinton, e që një pjesë të një lagje e emëruan “Bulevardi Bill Clinton”.

Bill Clinton statue in Pristina, the Kosovo capital

Në vitin 2009, në këtë zonë në Prishtinë është ngritur monumenti i tij, që vetë Clinton e ka zbuluar.

E kjo dashuri e pafundme, u shfaq edhe tek familja e tij. Vetëm pak metra më larg, është hapur edhe një dyqan me emrin Hillary, ku brenda saj janë veshje të stilit të saj, madje brenda e mbushur me fotografi të saja. E në një pjesë tjetër të qytetit, është edhe dyqani tjetër Hillary 2.

Then Secretary of State Hillary Clinton (C) smiles as she walks out of a store named in her honour in Pristina on 13 October 2010

Elda Morina së bashku me babain e saj, është ajo e cila dha idenë për dyqanin me veshje klasike dhe sugjeroi ta emërojë Hillary Clinton për nder të saj.

Elda Morina, owner of the Hillary boutique, shows off an outfit in her collection

Image result for hillary kosove

Elda thotë se ajo ka tërhequr kliente besnike, madje janë të kënaqura me këtë stil që dyqani ka.

“Kam kliente besnike, janë gra të bizneseve dhe politikës”.

Kosovarët kanë një dashuri dhe respekt të veçantë për të dy, madje shpesh Bill Clinton e konsiderojnë të jetë si shenjtor.

US former President Bill Clinton greets Kosovo Albanians as he stands in front of giant cake made for him during his visit to Pristina on 1 November 2009

E për t’u kthyer edhe njëherë tek Bulevardi i Bill Clinton dhe butiku Hillary, pronarja e saj Elda dhe se do të ishte shume e lumtur sikur Hillary t’i fitonte zgjedhjet presidenciale.

“Kushdo që fiton është në rregull për mua, por kemi dëshirë të fitojë ajo, do të ishte mirë për të gjithë ne”, tha ajo.

Ndër të tjera me dashurinë e madhe që ka ndaj saj ajo tha: “Kosovarët i admirojnë Klintonët, kjo është arsyeja”.

Për më tepër, Gazetari i BBC-së Guy De Launey ka vizituar dyqanin për të parë më shumë dhe për të zbuluar rreth kësaj./lajmi.net

 

 

 

 

.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Sekuestrohen rreth 20 mijë euro mall i dyshuar si kontrabandë

Janë sekuestruar mallra me vlerë rreth 20 mijë euro brenda një automjeti, nga Njësia e TASK FORC-ës -Lindje, e...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img