12,04,2024

ShBA dhe Turqia diskutuan për rritje të bashkëpunimit kundër IS-it

Must Read

Carter mbërriti të premten në Ankara, ku u takua me Erdogan dhe zyrtarë të lartë politikë dhe të mbrojtjes në vend.

Udhëtimi i zotit Carter në Ankara, vjen ndërsa shqetësimi i Uashingtonit po rritet lidhur me tensionet në fushatën për të rimarrë kontrollin e Mosulit nga xhihadistët e Shtetit Islamik.

Turqia do që të ketë një rol më të madh në betejën për qytetin e dytë më të madh të Irakut, por qeveria irakiane është kundër përfshirjes ushtarake turke dhe Shtetet e Bashkuara druhen se tensionet mes dy vendeve, mund të sabotojnë një marrëveshje që po i mban milicitë rivale sektare dhe etnike jashtë Mosulit./Zëri i Amerikës

.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Vrasja në Ferizaj, Agim Aliu: Të gjithë të tronditur, bashkëndiejmë me familjen e viktimës

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, është shprehur i tronditur pas ngjarje së rëndë që ndodhi pasditen e...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img