21,04,2024

Sa është numri i vitkimave nga tërmeti në Ekuador?

Must Read

ekuador-termeti-1-650x358

Ekuadori po vazhdon me kërkimin e më shumë të mbijetuarve, pasi më shumë se 2,000 njerëz janë raportuar të zhdukur nga tërmeti i fuqishëm që goditi vendin fundjavën që lamë pas, duke vrarë më shumë se 500 persona.

Shifra zyrtare e publikuar dje ishte 507 të vdekur, ndërsa mijëra të lënduar.Gjatë këtyre tri ditëve pas tërmetit prej 7.8 shkallës, shumë të mbijetuar janë shpëtuar nga rrënojat, por shpresat për gjetjen e më shumë njerëzve që kanë mbetur gjallë po zbehen.

Banorët lokalë të qyteteve si Manta kanë shprehur zemërim dhe dëshpërim, duke theksuar se kërkimet kanë qenë shumë të ngadalta dhe shumë jetë njerëzisht janë humbur.

Ndërkohë, qindra punëtorë të shërbimeve emergjente nga Kolumbia, Meksika, Spanja, El Salvadori, si dhe vende të tjera, po ndihmojnë zyrtarët e Ekuadorit për nxerrjen e viktimave dhe gjetjen e të mbijetuarve.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Gjen kuletën me 320 euro, qytetari nga Ferizaj e dorëzon në polici

Një qytetar nga Ferizaj ka gjetur një portofol me para dhe ka dorëzuar atë në polici. Policia njofton se në...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img