03,06,2023

Rritet numri i të vrarëve nga tërmeti në Ekuador

Must Read

79683F5D-7192-4CD9-B123-C5A525063F44_w1000_r1_s

Qeveria e Ekuadorit thotë se shifra e njerëzve të vrarë nga tërmeti prej 7.8 shkallësh, që goditi të shtunën vonë këtë shtet të Amerikës së Jugut, ka arritur në të paktën 272 njerëz, ndërsa mijëra të tjerë raportohet se janë lënduar.

Autoritetet thonë se kanë frikë që kjo shifër mund të rritet, pasi shumë viktima mendohet se janë zënë nën rrënojat e ndërtesave të rrëzuara.

Epiqendra e tërmetit ishte rreth 28 kilometra në jug të qytetit bregdetar të Muisnes dhe ai u ndie deri në kryqeqytetin Quito, rreth 150 kilometra larg nga ajo zonë.

Në qytetin më të madh të vendit, Guayaquil, rrënojat u shpërndanë rrugëve dhe disa ndërtesa u rrëzuan pjesërisht.

Presidenti Correa deklaroi emergjencë shtetërore, si dhe ndërpreu udhëtimin e planifikuar për në Vatikan.

Qeveria tha se ky tërmet është më i keqi që nga viti 1979, kur 600 njerëz patën mbetur të vrarë e mbi 20 mijë të tjerë të lënduar.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

 I mituri në Ferizaj theret me thikë në kokë, i dyshuar një moshatar i tij

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dje në fshatin Mirash të Ferizajt, ku një person i mitur ka mbetur...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img