22,06,2024

Receta për rënien në peshë pa dietë

Must Read

Këtë recetë e ka zbuluar komisioni i ALECSO-s, i Kombeve të Bashkuara në Ausev, pikërisht në vitin 1972. Kjo recetë është përkthyer thuajse në të gjitha gjuhët e botës, dhe ekzistenca e saj daton që 4000/5000 vjet para erës sonë.

Kjo recetë është mjaft efektive për rënien në peshë pa dietë. Uthulla e hudhrës shkrin yndyrat në indet dhjamore dhe gjithashtu yndyrat në gjak.

Përgatitja e Uthullës së Hudhrës në kushtet e shtëpisë:

Merr 200 ml uthull molle dhe 200 gram hudhra të qëruara dhe të shtypura dhe i vendos në një kavanoz prej qelqi. Mbyllni mirë kavanozin me kapak dhe që të mos futet ajri, lini një hapësirë prej 4-5 cm nga kapaku i kavanozit e deri te niveli i uthullës me gjithë hudhër që gjendet brenda në kavanoz.

Kavanozin e vendosni në frigorifer dhe e lini aty për 10 ditë pa e hapur. Pastaj në ditën e dhjetë e hapni dhe e filtroni uthullën (i largoni hudhrat ndërsa lëngun e fut përsëri në vazo dhe e mbyllni mirë).

Kavanozin e vendosni  përsëri në frigorifer dhe e lë për dy ditë.

Në ditën e tretë është gati për përdorim.

Dobitë e Uthullës së Hudhrës:

Kjo recetë shkrin të gjitha llojet e yndyrave dhe kolesterolin precipitat, përmirëson metabolizmin në trup dhe rrit fleksibilitetin e arterieve dhe venave, duke parandaluar dhe kuruar kështu sëmundjet e mëposhtme:

1. Hipertensionin.

2. Infarktin.

3. Arteriosklerozën.

4. Lufton sëmundjet e mëlçisë dhe përmirëson veprimtarinë e saj.

5. Fuqizon sistemin nervor.

6. Përmirëson aktivitetin e zorrëve.

7. Përmirëson shikimin dhe mbulon çrregullimet e bebëzës së syrit.

8. Rigjeneron qelizat.

Përdorimi:

Rekomandohet përdorimi i një filxhani kafe çdo ditë.

Uthulla e mollës shoqëron sallatrat, peshkun dhe ushqimet e ndryshme. Mund te pihet e shoqëruar edhe me ndonjë lëng tjetër. Uthulla e hudhrës nuk ka efekte anësore. Si dhe pse shfaqen rrudhat në lëkurë Lëkura jonë duhet të zgjatet.

Pra, sa herë që dalim në rreze të diellit, bëjmë ndonjë fytyrë të çuditshme, qeshim, i tërheqim buzët apo i lëvizim vetullat, lëkura jonë zgjatet dhe gjithmonë shkaktohen disa vija të vogla, që formohen në sipërfaqe. Me kalimin e viteve pjesa e jashtme e lëkurës fillon të thahet, duke bërë që vijat të bëhen më të thella. Lëkura jonë, me kalimin e viteve, fillon të humbasë kolagjenin, elasticitetin, yndyrën dhe vajrat – përbërës të cilët bëjnë që lëkura jonë të jetë më e zbutur, ose më pak e thatë.

Kësisoj në lëkurën tonë fillojnë të shfaqen rrudhat, që, me kalimin e viteve, bëhen më të dukshme, megjithatë, kujdesi për lëkurën mund ta shtyjë kohën e fillimit të shfaqjes së tyre, pa marrë parasysh moshën.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Miratohet Korniza Afatmesme Buxhetore për vitin 2025-2027

Këtë të enjte është mbajtur mbledhja e Kuvendit të Komunës e kryesuar nga Kryesuesi i Kuvendit të Komunës, Xhavit...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img