16,04,2024

Pini duhan më gjatë se 5 vite? Ja reçeta që do shpëtojë mushkëritë e juaja

Must Read

Pamarrë parasysh nëse pini duhan apo jo, problemet me mushkëritë janë gjë e zakonshme. Sidoqoftë, indet e mushkërive janë më problematike tek personat që pinë duhan, për shkak të dëmtimit të mushkërive të tyre. Për fat të mirë e kemi një reçetë që di ju ndihmojë të pastroni mushkëritë.

Për më tepër, njerëzit që pinë duhan më tepër se pesë vite, zakonisht vuajnë nga bronkiti dhe e kolla, ndërsa kjo reçetë do jetë ndihmesë e madhe në pastrimin dhe ringjalljen natyrale të mushkërive të juaja.

Përbërësit:

– një copë e vogël nga rrënja e xhenxhefilit

– 2 lugë çaji shafran i Indisë

-400 g hudhër

-400 g sheqer ngjyrë kafe

Metoda e përgatitjes: në një enë, ngrohim ujin dhe sheqerin derisa të vlojë, pastaj i shtojmë hudhrën dhe rrënjën e xhenxhefilit dhe e presim që përzierja të vlojë sërish. Më pas e ulim ngrohtësinë dhe e lëmë të ftohet në temperaturë dhome, e deponojmë përzierjen në frigorifer.

Përdorimi:

Konsumojmë dy lugë çaji nga kjo përzierje në mëngjes, në stomakun bosh, pasta dy në mbrëmje dhe dy pas dy orëve nga vakti i juaj i fundit.

Këshilla shtesë:

-inhaloni vajin esencial të eukalipti

– shijone një vaskë të ngrohtë çdo ditë, pasiqë është mënyra e përsosur për relaksimin dhe detoksifikimin e trupit

– bëni ushtrime trupore rregullisht

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Në Ferizaj u shënua 16 Prilli-Dita e të Zhdukurve me Dhunë

Me rastin e 16 Prillit - Ditës të të Zhdukurve me Dhunë në Komunën e Ferizajt, Komuna e Ferizajt...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img