26,05,2024

Përshkallëzohet tensioni në qiell, avioni rus 15 metra larg atij amerikan

Must Read

avioni-rus1

Një avion luftarak rus “kreu manovra të çrregullta dhe agresive” teksa fluturoi vetëm 15 metra larg një avioni të Forcave Ajrore amerikane, sikurse mësohet.

Incidenti ndodhi mbi Detin Baltik gjatë një fluturimi rutinë në hapësirën ajrore ndërkombëtare të enjten, sikurse ka bërë të ditur komanda amerikane në Europë.

Avionit maerikan iu “afruar një avion rus SU-27 në një mënyrë të rrezikshme dhe joprofesionale”, tha për CNN Danny Hernandez, një zëdhënës i Komandës.

“Veprimet e pasigurta dhe joprofesionale e një piloti të vetëm kanë fuqinë që t’i përshkallëzojnë tensionet në mënyrë të panevojshme mes dy vendeve”, tha ai.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person në Ferizaj, i dyshuar se ka kryer rrëmbim të një personi në Fushë Kosovë

Me datë 25.05.2024 rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img