Ferizaj

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme


Publikuar më:


Instituti Hidrometereologjik i Kosovës (IHMK), ka parashikuar se gjatë pesë ditëve të ardhshme në vendin tonë do të mbajë mot i nxehtë, ku pritet të ketë dukshëm rritje të temperaturave maksimale.

Sipas parashikimit për datat 20 deri më 24 qershor, do të ketë shumë orë me diell dhe vranësira të pakta, përjashtuar ditën e marte ku vranësirat do të jenë më të dendura dhe do tër krijohen kushe për reshje shiu nëpër disa vende.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10-15 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 27-35 gradë Celsius. Indeksi UV vazhdon të mbetet i lartë, prandaj preferohet që mos të jemi në kontakt të drejtpërdrejt me rrezet e diellit nga ora 10-17. Do të fryjë erë e lehtë dhe lokalisht e fortë nga drejtimi i veriut dhe veriperëndimit”, ka bërë të ditur Instituti.

To Top