02,05,2024

Paraqitje e denjë e hendbollistëve ferizajas në EHF Cup në Sllovaki

Must Read

Në kuadër të garave të EHF Cup hendbollistët e Kastriotit arritën të pësojë disfatë me rezultat 31:29 nga ekipi KH “Sala” nga Sllovakia.

Në këte paraqitje ndërkombëtare djelmoshat ferizajas treguan nje anagzhim maksima duke krijuar edhe epërsi me 3 gola epërsi 9:6. Në minutat e fundit te pjesës së parë ferizajasve ju humbi pak ritmi me të cilën e filluan takikin duke shkuar ne pushim me nje rezultat 18:12 në të mirë të mysafirëve nga Sllovakia. Pjesa e dytë solli edhe një mobilizim të djelmoshave të Verim Zhekës duke e ngushtuar rezultatin vetëm ne dy gola disavantazh 31:29. Rezultat ku i cili nuk është i pa arritur ne takimin e dytë. Duhet theksuar se lojtarët e Kastriotit treguan nje loje shumë të mirë dhe dhanë gjithëcka nga vetja për një rezultat të mirë. Sikur të kishin pak fat që ta tejkalonin atë “krizën” e pjesës së parë pa dushim që rezultati do të ishte krejt ndryshe. Por pritet që edhe sot në takim e dytë të rikthehet ky rezultat dhe të arrihet një sukses shumë i madh i ferizajasve. Golashënues për Kastriotin ishin Zherka 8, K. Syla 5, Bislimi 5, Salihu 4, Tahirukaj 3, B. Syla 2, Ibrahimi 1 dhe Haxhimusa 1. Në radhët e ekipit “Sala” u vecuan Guzy dhe Michnieëicz me nga 8 gola

Pas takimit trajneri Verim Zherka ka falenderuar lojtarët për një lojë cilësore dhe për një angazhim të madh. Ai shpresonë se ne takimin e dytë rezultatindontë jetë pozitiv.

Kryetari i KH “Kastriotit” Gëzim Kokollari shprehet i lumtur për një paraqitje të mirë të klubitbtë tij dhe është shumë optimist se Kastrioti do të arrijë të hynë në histori me kualifikim për në raundin tjetër.

Takimini i dytë zhvillohet të shtunën me fillim prej orës 18 në Sale të Sllovakisë, transmetin e të cilit mund ta ndiqni në TV LIRIA