09,12,2023

OKB: Pritet që 130 shtete ta nënshkruajnë Marrëvreshjen për klimë

Must Read

29276FC9-0C2C-49C9-BF2E-98B0FEDD5B7C_w1000_r1_s

Më se 130 vende pritet ta nënshkruajnë Marrëveshjen për klimë në Paris, më 22 prill, në çastin kur dokumenti do të hapet për nënshkrim, kanë njohtuar Kombet e Bashkuara.

Në këtë mënyrë do të tejkalohet rekordi i mëparshëm kur këtë marrëveshje e kishin nënshkruar 119 vende në vitin 1994.

“Parisi është hsitorik”, tha mbrëmë sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon, dhe ka shtuar se “ky është vetëm fillimi dhe ne duhet t’i përshpejtojmë në mënyrë urgjente përpjekjet për tu marrë me ndryshimet klimatike”.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Paraburim prej 40 ditësh për “baronin e drogës” Gëzim Çela, i cili dje u arrestua në Ferizaj

Paraburgim ndaj G.Ç., i kërkuar nga Republika e Shqipërisë në bazë të urdhër arrestit ndërkombëtar për shkak të veprave...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img