29,09,2023

Në kujtim të 98 viktimave të Rezallës

Must Read

varrimi-rezalle

Forcat serbe më 5 prill 1999 rrethuan shtëpitë e shumë familjeve në fshatin Rezallë dhe aty i pushkatuan 98 kryesisht burra dhe djem të ri.

Nga masakra e Rezallës vetëm tre kanë shpëtuar të gjallë, ndërsa deri para një viti edhe 44 konsideroheshin të zhdukur.

28 prej tyre u rivarrosen me 5 prill të vitit të kaluar ndërsa 16 të tjerë vazhdojnë të konsiderohen të zhdukur.

Trupat e pajetë të 28 personave nga masakra e Rezallës u gjenden në Rudnicë të Rashkës në Serbi./KosovaPress/

 

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Mbahet Akademi solemne e Koncert Memorial në nderim të Dëshmorëve të Kombit në Ferizaj

Mbrëmjen e sontme tek Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Ferizaj, është mbajtur akademi...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img