13,04,2024

Mustafa i siguron punëtorët e “Ferronikelit” se s’do të mbesin pa punë

Must Read

mustafa-681x454

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa vizitoi gjigantin e prodhimit të nikelit, “Feronikeli”, në Drenas, ku siguroi punëtorët se do të angazhohet që ata të mos mbesin pa punë, dukë përkrahur këtë ndërmarrje.

Kryeministri me stafin e kabinetit të tij takoi menaxhmentin e lartë të kësaj fabrike për t’i parë ecuritë e zhvillimit më të fundit pas ndalimit të prodhimit ditë më parë.

Miltiadis Tragakis, drejtor gjeneral në “Feronikel”, njoftoi kryeministrin për gjendjen aktuale në këtë fabrikë dhe kërkoi ndihmën e qeverisë për të dal nga kriza si shkas i rënies së tregjeve për prodhimet e ofruara nga kjo fabrikë, raporton KP.

Kryeministri Mustafa e siguroi atë se do të angazhohet që të gjithë punëtorët e kësaj fabrike, 900 sosh, të mos mbesin pa punë. Ai tha se si Qeveri janë të përkushtuar që ta ndihmojnë këtë fabrikë për tejkalimin e krizës.

Ndryshe, kjo fabrikë ka ndërprerë prodhimin javën e kaluar, ndërsa deri më tani asnjë punëtor ende nuk ka ndërprerë punën.

Punëtorët sot u panë në fabrikë, jo për të punuar në shkritoren e fabrikës, por për mirëmbajtjen e saj.

Këta punëtorë sipas menaxhmentit do të jenë në vendet e punës së paku edhe tre muaj.

Përfaqësuesi i Sindikatës, Azem Nika tha se në takimin me kryeministrin nuk kanë marrë pjesë.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Një muaj paraburgim ndaj V.A., i dyshuar për vrasjen e ish-gruas në Ferizaj

Ferizaj, 13 prill 2024 – Gjykata Themelore në Ferizaj – Departamenti i Krimeve të Rënda  ka aprovuar kërkesën e...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img